Zaciągając kolejne zobowiązania zazwyczaj jesteśmy przeświadczeni o tym, że bardzo dobrze wiemy, co robimy i z jakimi konsekwencjami mogą wiązać się nasze działania. Niestety, bardzo często okazuje się, że teoria i praktyka nie idą ze sobą w porady finanseparze. W pewnym momencie orientujemy się, że o ile spłacanie kolejnych rat nie stanowi problemu, który nakazywałby nam przewartościować sposób postrzegania naszego budżetu, o tyle sama konieczność płacenia rat w różnych terminach i różnych instytucjach finansowych staje się kłopotliwa.

Nie możemy przy tym zapomnieć, że ewentualne nieociągnięcia w tym zakresie mogą być wyjątkowo niebezpieczne i prowadzić do niemałych problemów, dla banku kluczowe znaczenie ma bowiem to, że nie uregulowaliśmy swojego zobowiązania w terminie, a nie to, że zapomnieliśmy o nim dlatego, że jest jednym z kilku, z którymi się zmagamy. Czy istnieje wyjście z tak niekorzystnej sytuacji? Na szczęście, okazuje się, że nie jest to wcale aż tak trudne, z pomocą przychodzi nam bowiem kredyt konsolidacyjny.

Kredyt tego rodzaju to stosunkowo nowe rozwiązanie przeczące tezie mówiącej o tym, że współczesne banki nie myślą o potrzebach swoich klientów koncentrując się przede wszystkim na mnożeniu własnych zysków ich kosztem. Owszem, trudno oczekiwać, że bank zaproponuje nam rozwiązanie, które nie będzie opłacalne z jego punktu widzenia, zaciągając kredyty konsolidacyjne mamy jednak prawo oczekiwać, że nasza sytuacja zmieni się na lepsze. Jak to możliwe?

Kredyty konsolidacyjne udzielane są po to, aby zredukować liczbę płaconych przez nas rat. Bank, którego oferta wydaje się nam najbardziej interesująca płaci zaciągnięte przez nas zobowiązania, a my koncentrujemy się przede wszystkim na tym, aby terminowo spłacać jedną ratę. Nadal jesteśmy dłużnikami, teraz jednak nasze zobowiązania dotyczą jednej tylko instytucji, a w związku z tym nie musimy pamiętać ani o tym, ile rat mamy do spłacenia, ani o tym, że kolejne zobowiązania spłacamy w różnych terminach, a przecież nawet jeden dzień zwłoki może mieć wpływ na naszą historię kredytową.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny zyskujemy wolne środki, które jeszcze nie tak dawno temu musieliśmy przeznaczać na spłatę rat, tylko od nas zależy przy tym, jak teraz zechcemy je wykorzystać. Wiele osób odkrywa, że ma teraz wyższą zdolność kredytową, a w związku z tym może zaciągnąć kolejne zobowiązanie, ponieważ jednak nasza wiedza z zakresu bankowości jest coraz wyższa, nie brakuje również kredytobiorców, którzy decydują się na oszczędzanie środków uzyskanych dzięki kredytowi konsolidacyjnemu. Tego rodzaju postępowanie może zagwarantować zaplecze finansowe niezbędne w obliczu nagłych wydatków, niekiedy więc okazuje się, że kredyt konsolidacyjny można spłacić przed terminem uwalniając się od wszystkich zobowiązań.

Tak, jak i inne produkty bankowe, również kredyt konsolidacyjny nie jest wolny od wad. To, jak go wykorzystamy zależy jednak przede wszystkim od nas samych.