Czy kredyt na samochód to mądra decyzja?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu. Własne auto to ogromna wygoda. Możemy dotrzeć gdzie tylko chcemy, w znacznie krótszym czasie. Jedziemy, kiedy tylko chcemy, nie musimy czekać na autobusy, czy pociągi. Większość ludzi kupuje jednak swoje samochody na raty, zaciągając kredyty, które nie raz bardzo ciężko spłacić.

Zakup auta na kredyt ma sens?

Kredyt na samochód możemy porównać do opłaty za wygodę. Oprócz kwoty, jaką trzeba zapłacić za auto, musimy płacić odsetki, które są dodatkowym dla nas kosztem. Niestety większość osób nie patrzy na to pod tym względem. Chcą mieć nowe auto i decydują się je kupić, choć nie stać ich na dokonanie takiego zakupu za gotówkę. Bardzo często spłacają samochód przez 10, a nawet więcej lat.

Znajdziemy jednak również osoby, które stwierdzą, że kredyt na zakup samochodu to czysta głupota. Przecież nie jest to coś niezbędnego do życia. Można zadłużyć się na zakup domu, czy mieszkania, ale na zakup auta? Znajdą się przeciwnicy jak i zwolennicy wszystkiego, także brania kredytów.

Zawsze możemy zdecydować się na zakup samochodu starszego, znacznie tańszego od nowego. Rynek samochodów używanych jest pełen pojazdów w cenie od około 5000 do 10000 zł. Do tego trzeba doliczyć nierzadko koszty napraw, które w ciągu paru lat mogą wynieść tyle ile… cena jego zakupu. Na rynku aut używanych na pewno coś dla siebie znajdziemy. Nie możemy liczyć na tak wielką wygodę jak w przypadku nowych salonowych pojazdów, oraz na brak bezawaryjności, ale w zamian otrzymujemy produkt kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy tańszy. Coś za coś.

Kiedy rzeczywiście warto wziąć samochód na raty?

Nawet najtańszy kredyt samochodowy wiąże się z kosztami, z którymi musimy się liczyć. Spłacamy samochód, ale także płacimy bankowi za to, że pożyczył nam pieniądze. Jeżeli jednak samochód ma służyć nam do pracy, to jest to często jedyny sposób na to, aby go zakupić. Dodatkowo nowy samochód jest najlepszym wyborem, ponieważ możemy liczyć na w miarę jego bezawaryjną eksploatację przez kilka pierwszych lat użytkowania. Co jest bardzo ważne w pojeździe, który ma służyć nam do pracy.

Kredyt na samochód to głupota, jeżeli kupujemy coś, na co nas nie stać, a także, gdy tak naprawdę nie będziemy z samochodu zbyt wiele korzystać. Jeżeli jednak samochód ma służyć nam do pracy i codziennego funkcjonowania, to warto rozważyć opcję kredytowania jego zakupu.

Dodaj komentarz